Національна Кінематика України

Історія студії

Державне підприємство «Національна кітематека України» (ДП НКУ) було створено у 1992 році шляхом реорганізації Київської кіностудії науково-популярних фільмів («Київнаукфільм»), у складі якої діяли творче об’єднання документальних та наукових фільмів і творче об’єднання художньої мультиплікації. Останнє в результаті реорганізації було виокремлене в Українську кіностудію анімаційних фільмів («Укранімафільм»).
Назву «Київнаукфільм» студія отримала у 1954 році, а її історія розпочалася на початку 1930-х років, коли на Київській кіностудії (сучасна Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка), було відкрито відділ «Техфільм», який спеціалізувався на освітніх фільмах. Серед перших випущених фільмів був «Людина і мавпа» режисерів Андрія Вінницького та Йосефа Муріна.
З 1941 року «Техфільм» став окремою кіностудією, яка у 1942-44 роках продовжувала діяльність в евакуації в Ташкенті (Узбекистан), випускаючи навчальні та пропагандистські фільми для радянської армії. У 1944 році студія повернулася з евакуації до Києва.
У 1959 році у складі «Київнаукфільму» було створено цех художньої мультиплікації, невдовзі перетворений на творче об’єднання художньої мультиплікації. У 1961 році вийшли перші фільми об’єднання — «Пригоди Перця» та «Веснянка». В цей час до колективу об’єднання приєдналось багато молодих художників і режисерів.
У 1966 році було споруджено сучасний студійний комплекс з кількома павільйонами, кінолабораторією, цехами художньої й технічної мультиплікації. У 1960-ті роки на «Київнаукфільмі» виникла так звана «київська школа наукового кіно», створена такими митцями як Фелікс Соболєв, Євген Загданський, Альмар Серебренніков, Юрій Аліков, Тимур Золоєв, Леонід Прядкін та іншими. «Київська школа наукового кіно» стала одним із найбільш важливих явищ в історії українського кіномистецтва. Щороку студія випускала понад 400 науково-популярних, художньо-мультиплікаційних, пропагандистських, навчальних та рекламних фільмів. Понад 300 фільмів, створених на студії, відзначено призами й дипломами на радянських та міжнародних кінофестивалях.
За роки незалежності «Національною кітематекою України» та за її участі створено близько 300 короткометражних та повнометражних документальних та художніх фільмів. Серед них цикли документальних фільмів «Невідома Україна. Нариси нашої історії» (1993), «Невідома Україна. Як судились колись в Україні» (1995), «Небезпечно вільна людина» (2005) режисера Романа Ширмана, «Денисія. Світи Володимира Денисенка» (2013) Олександра Денисенка, «Жива ватра» (2014) Остапа Костюка, який отримав нагороди міжнародних кінофестивалів, у тому числі міжнародного фестивалю документального кіно Hot Docs (Канада), Salem Film Fest (США), а також національну кінопремію «Золота дзиґа» за найкраща операторську роботу та найкращу музику.
Державна студія також отримала перший досвід участі у проєктах міжнародної копродукції – у 2015 році світ побачила драма болгарського режисера Венцислава Василєва «Сніг» спільного виробництва Болгарії і України, того ж року вийшла документальна стрічка «Дібук. Історія мандрівних душ» режисера Кшиштофа Копчинські, копродукція України, Польщі, Німеччини та Ізраїлю.

Недавні записи

Останні коментарі

Press Enter / Return to begin your search or hit ESC to close.

New membership are not allowed.

Архіви

Категорії